Skip to content

4 Laurel DrWayne, NJ 07470

Built 1940

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block1308
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,900
57%
Improvement Value:$64,800
43%
Total Assessment$150,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,711+4.1%
2024$8,367+1.3%
2023$8,262+0.5%
2022$8,224+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940