Skip to content

30 Cedarcliffe DrWayne, NJ 07470

Built 1935

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Jul 1, 2020

Property Information

Block1308
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,429
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,600
39%
Improvement Value:$135,800
61%
Total Assessment$222,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,224+4.0%
2024$12,717+1.2%
2023$12,561+0.4%
2022$12,506+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000

To:

Sq Ft2,429DeedBook 3829, Page 13

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 1578, Page 47

Property Sale

Sale
$336,000
DeedBook 971, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1935