Skip to content

12 Laurel DrWayne, NJ 07470

Built 1939

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Apr 25, 2018

Property Information

Block1308
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionBUNGALO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage696
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,700
76%
Improvement Value:$29,000
24%
Total Assessment$118,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,058+4.0%
2024$6,787+1.2%
2023$6,704+0.4%
2022$6,675+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft696DeedBook 3325, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1939