Skip to content

32 Lake Trail EWayne, NJ 07470

Built 1938

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block1310
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,400
57%
Improvement Value:$76,400
43%
Total Assessment$176,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,513+4.0%
2024$10,109+1.2%
2023$9,986+0.4%
2022$9,941+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1938