Skip to content

72 Lake Trail EWayne, NJ 07470

Built 1939

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Sep 23, 2009

Property Information

Block1310
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage897
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,000
70%
Improvement Value:$41,100
30%
Total Assessment$135,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,033+4.0%
2024$7,725+1.2%
2023$7,630+0.4%
2022$7,597+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft897DeedBook 1826, Page 160

Property Sale

Sale
$216,500
DeedBook 262, Page 225

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook F 152, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1939