Skip to content

52 Seneca TrailWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Price
$544,900
Last Sale Date
Oct 21, 2005

Property Information

Block1311
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,994
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,000
58%
Improvement Value:$87,800
42%
Total Assessment$208,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,415+4.0%
2024$11,939+1.2%
2023$11,793+0.4%
2022$11,741+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$544,900

To:

Sq Ft1,994DeedBook 1114, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1957