Skip to content

15 Lake Trail EWayne, NJ 07470

Built 1940

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Sep 9, 2008

Property Information

Block1311
Lot39
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,900
56%
Improvement Value:$75,900
44%
Total Assessment$173,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,334+4.0%
2024$9,938+1.2%
2023$9,816+0.4%
2022$9,773+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft1,560DeedBook 1687, Page 266

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 1115, Page 105

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 260, Page 1

Property Sale

Sale
$177,500
DeedBook H 136, Page 561

Property Sale

Sale
$213,000
DeedBook D 119, Page 386

Property Built

Built

Year Built: 1940