Skip to content

69 Lake Trail EWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Oct 15, 2008

Property Information

Block1311
Lot60
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,647
Acreage0.66

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,400
75%
Improvement Value:$34,600
25%
Total Assessment$137,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,146+4.0%
2024$7,834+1.2%
2023$7,738+0.4%
2022$7,704+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft1,647DeedBook 1684, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1950