Skip to content

83 Lake Trail EWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Dec 17, 1992

Property Information

Block1311
Lot64
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,564
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,900
56%
Improvement Value:$79,300
44%
Total Assessment$180,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,715+4.0%
2024$10,304+2.5%
2023$10,053+0.4%
2022$10,009+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft1,564DeedBook 132, Page 551

Property Built

Built

Year Built: 1957