Skip to content

16 Huron AveWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jan 30, 2015

Property Information

Block1316
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,179
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,200
50%
Improvement Value:$122,400
50%
Total Assessment$243,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,484+4.0%
2024$13,929+1.2%
2023$13,759+0.4%
2022$13,698+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft2,179DeedBook 2618, Page 99

Property Sale

Sale
$159,500
DeedBook P 114, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1957