Skip to content

22 Osborne TerrWayne, NJ 07470

Built 1935

Last Sale Price
$173,000
Last Sale Date
Jun 21, 1996

Property Information

Block1317
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,800
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,800
50%
Improvement Value:$100,800
50%
Total Assessment$203,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,106+4.0%
2024$11,642+1.2%
2023$11,499+0.4%
2022$11,448+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$173,000

To:

Sq Ft2,800DeedBook 145, Page 199

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook P 127, Page 525

Property Built

Built

Year Built: 1935