Skip to content

89 Lake Dr EWayne, NJ 07470

Built 1928

Last Sale Price
$226,000
Last Sale Date
Oct 26, 1992

Property Information

Block1710
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCAPE/RANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,706
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,900
45%
Improvement Value:$208,800
55%
Total Assessment$379,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,577+4.0%
2024$21,711+1.2%
2023$21,445+0.4%
2022$21,351+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$226,000

To:

Sq Ft2,706DeedBook 132, Page 361

Property Built

Built

Year Built: 1928