Skip to content

33 Seneca TrailWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Aug 28, 2025

Property Information

Block1317
Lot47
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,666
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,200
52%
Improvement Value:$96,400
48%
Total Assessment$201,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,987+4.0%
2024$11,527+1.2%
2023$11,386+0.4%
2022$11,336+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

To:

Sq Ft1,666DeedBook 4960, Page 34

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft1,666DeedBook 3542, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1960