Skip to content

3 Spruce TerrWayne, NJ 07470

Built 1956

Last Sale Date
Jun 1, 2019

Property Information

Block1323
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,682
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,100
42%
Improvement Value:$147,000
58%
Total Assessment$252,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,990+4.0%
2024$14,415+1.2%
2023$14,239+0.4%
2022$14,176+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956