Skip to content

5 Sunset TerrWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Nov 14, 2025

Property Information

Block2300
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,273
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,400
56%
Improvement Value:$82,400
44%
Total Assessment$188,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,226+4.0%
2024$10,796+1.2%
2023$10,663+0.4%
2022$10,616+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$640,000

To:

Sq Ft1,273DeedBook 5003, Page 15

Property Sale

Sale
$309,900

To:

DeedBook 555, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1955