Skip to content

16 Archung RdWayne, NJ 07470

Built 1952

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jun 10, 2022

Property Information

Block1403
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,712
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,600
53%
Improvement Value:$101,600
47%
Total Assessment$216,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,855+4.0%
2024$12,362+1.2%
2023$12,211+0.4%
2022$12,157+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft1,712DeedBook 4363, Page 183

Property Sale

Sale
$217,500
DeedBook K 139, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1952