Skip to content

2 Archung RdWayne, NJ 07470

Built 1953

Last Sale Price
$407,500
Last Sale Date
Sep 7, 2009

Property Information

Block1403
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,508
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,300
55%
Improvement Value:$94,400
45%
Total Assessment$211,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,588+4.0%
2024$12,105+1.2%
2023$11,957+0.4%
2022$11,904+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$407,500

To:

Sq Ft1,508DeedBook 1829, Page 279

Property Sale

Sale
$402,000
DeedBook 633, Page 39

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook C 156, Page 13

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook G 149, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1953