Skip to content

153 Chestnut DrWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Price
$591,000
Last Sale Date
May 10, 2023

Property Information

Block2315
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,718
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,600
53%
Improvement Value:$94,600
47%
Total Assessment$200,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,904+4.0%
2024$11,447+1.2%
2023$11,307+0.4%
2022$11,257+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$591,000

To:

Sq Ft1,718DeedBook 4525, Page 135

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 1245, Page 17

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook D 153, Page 237

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook R 129, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1957