Skip to content

27b Hillcrest DrWayne, NJ 07470

Built 1954

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Nov 3, 2006

Property Information

Block1735
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,502
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,400
54%
Improvement Value:$90,700
46%
Total Assessment$197,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,720+4.0%
2024$11,270+1.2%
2023$11,132+0.4%
2022$11,083+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft1,502DeedBook 1478, Page 99

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook O 164, Page 78

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook B 121, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1954