Skip to content

31 Packanack Lk RdWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Sep 26, 2017

Property Information

Block1406
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,328
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,400
46%
Improvement Value:$132,200
54%
Total Assessment$242,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,425+27.5%
2024$11,316+1.2%
2023$11,177+0.4%
2022$11,128+2.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft1,904DeedBook 3166, Page 289

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 2147, Page 72

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 1121, Page 293

Property Sale

Sale
$362,000
DeedBook 465, Page 148

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook W 128, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1959