Skip to content

9 Lake Dr WWayne, NJ 07470

Built 1954

Last Sale Price
$418,000
Last Sale Date
May 16, 2014

Property Information

Block1406
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,450
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,900
56%
Improvement Value:$90,200
44%
Total Assessment$207,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,314+4.0%
2024$11,842+2.4%
2023$11,561+0.4%
2022$11,510+2.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$418,000

To:

Sq Ft1,450DeedBook 2477, Page 95

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 1819, Page 284

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 459, Page 171

Property Sale

Sale
$229,900
DeedBook Q 155, Page 32

Property Sale

Sale
$201,000
DeedBook U 126, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1954