Skip to content

59 Cedar PlaceWayne, NJ 07470

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 21, 2009

Property Information

Block1406
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,817
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,100
38%
Improvement Value:$187,400
62%
Total Assessment$303,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,046+4.0%
2024$17,354+1.2%
2023$17,142+0.4%
2022$17,066+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 1513, Page 41

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 487, Page 247

Property Sale

Sale
$213,650
DeedBook 178, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1941