Skip to content

45 Cedar PlaceWayne, NJ 07470

Built 1940

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Sep 24, 2012

Property Information

Block1406
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionBUNGALO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage972
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,200
66%
Improvement Value:$58,100
34%
Total Assessment$170,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,126+4.0%
2024$9,738+1.2%
2023$9,619+0.4%
2022$9,576+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft972DeedBook 2229, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1940