Skip to content

22 Mc Clelland AveWayne, NJ 07470

Built 1928

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
May 22, 2019

Property Information

Block1413
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,588
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,800
63%
Improvement Value:$70,500
37%
Total Assessment$189,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,256+4.0%
2024$10,824+1.2%
2023$10,692+0.4%
2022$10,644+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft1,588DeedBook 3603, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1928