Skip to content

4 Squire LaneWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Aug 7, 2020

Property Information

Block1413
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,456
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,800
55%
Improvement Value:$96,500
45%
Total Assessment$214,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,742+4.0%
2024$12,254+1.2%
2023$12,104+0.4%
2022$12,050+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft1,456DeedBook 3849, Page 63

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,456DeedBook 2904, Page 106Recorded9/23/2016

Property Built

Built

Year Built: 1960