Skip to content

321 Newark Pompton TpkeWayne, NJ 07470

Built 1948

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jun 21, 2019

Property Information

Block1507
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,726
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,500
53%
Improvement Value:$85,300
47%
Total Assessment$181,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,810+4.0%
2024$10,395+1.2%
2023$10,268+0.4%
2022$10,223+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft1,726DeedBook 3614, Page 57

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook T 119, Page 373

Property Built

Built

Year Built: 1948