Skip to content

359 Newark Pompton TpkeWayne, NJ 07470

Industrial

Last Sale Price
$6,250,000
Last Sale Date
May 20, 1999

Property Information

Block1507
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map PageCH91

Building Details

Building Class---
DescriptionMANUF & WAREHSE
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage120,073
Acreage9.95

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,657,200
35%
Improvement Value:$3,042,800
65%
Total Assessment$4,700,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$279,462+4.0%
2024$268,746+1.2%
2023$265,456+0.4%
2022$264,281+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$6,250,000

To:

Sq Ft120,073DeedBook 161, Page 5