Skip to content

14 James StWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Dec 21, 1990

Property Information

Block1507
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1F&B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,900
49%
Improvement Value:$80,200
51%
Total Assessment$156,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,282+4.0%
2024$8,926+1.2%
2023$8,817+0.4%
2022$8,778+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,600DeedBook 128, Page 352

Property Built

Built

Year Built: 1962