Skip to content

149 Lake Dr WWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Price
$1,052,000
Last Sale Date
Nov 4, 2025

Property Information

Block2312
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,472
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,600
44%
Improvement Value:$148,900
56%
Total Assessment$264,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,727+4.0%
2024$15,124+1.2%
2023$14,939+0.4%
2022$14,873+2.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$1,052,000

To:

Sq Ft2,472DeedBook 4997, Page 289

Property Sale

Sale
$940,000

To:

Sq Ft2,472DeedBook 4815, Page 112

Property Sale

Sale
$620,000

To:

Sq Ft2,472DeedBook 4717, Page 268Recorded6/3/2024

Property Sale

Sale
$307,000

To:

DeedBook G 151, Page 252

Property Sale

Sale
$245,000

To:

DeedBook X 116, Page 519

Property Built

Built

Year Built: 1957