Skip to content

31 Castles DrWayne, NJ 07470

Built 1965

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Mar 29, 2004

Property Information

Block1600
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,910
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,200
44%
Improvement Value:$165,000
56%
Total Assessment$292,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,374+4.0%
2024$16,708+1.2%
2023$16,503+0.4%
2022$16,430+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft2,910DeedBook 760, Page 5

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook L 161, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1965