Skip to content

99 Timberline DrWayne, NJ 07470

Built 1988

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
May 11, 2013

Property Information

Block1602
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,472
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,000
55%
Improvement Value:$137,100
45%
Total Assessment$303,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,022+4.0%
2024$17,331+1.2%
2023$17,119+0.4%
2022$17,043+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000

To:

Sq Ft3,472DeedBook 2342, Page 152

Property Sale

Sale
$427,375
DeedBook P 123, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 1988