Skip to content

6 Brentwood CtWayne, NJ 07470

Built 1991

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jan 4, 1995

Property Information

Block1608
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,496
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,100
53%
Improvement Value:$151,200
47%
Total Assessment$321,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,105+4.0%
2024$18,372+1.2%
2023$18,147+0.4%
2022$18,067-13.2%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft3,496DeedBook 138, Page 298

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook N 129, Page 374

Property Built

Built

Year Built: 1991