Skip to content

28 Lenox RdWayne, NJ 07470

Built 1966

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Sep 4, 2020

Property Information

Block1602
Lot60
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,961
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,900
32%
Improvement Value:$246,400
68%
Total Assessment$364,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,661+4.0%
2024$20,831+1.2%
2023$20,576+0.4%
2022$20,485+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$740,000

To:

Sq Ft3,961DeedBook 3952, Page 35

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook V 144, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1966