Skip to content

56 Lenox RdWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Jun 7, 2019

Property Information

Block1602
Lot67
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,992
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,900
39%
Improvement Value:$196,900
61%
Total Assessment$322,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,194+4.0%
2024$18,458+1.2%
2023$18,232+0.4%
2022$18,151+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$655,000

To:

Sq Ft2,992DeedBook 3597, Page 43

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 437, Page 258

Property Sale

Sale
$338,000
DeedBook X 156, Page 213

Property Sale

Sale
$288,000
DeedBook C 147, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1964