Skip to content

12 Drayton PlaceWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$634,900
Last Sale Date
May 12, 2010

Property Information

Block2402
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,976
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,700
48%
Improvement Value:$157,000
52%
Total Assessment$301,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,939+4.0%
2024$17,251+1.2%
2023$17,040+0.4%
2022$16,965+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$634,900

To:

Sq Ft2,976DeedBook 1921, Page 169

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook H 152, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1963