Skip to content

6 Hershey RdWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jun 11, 1998

Property Information

Block1604
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,378
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,400
49%
Improvement Value:$137,900
51%
Total Assessment$268,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,953+4.0%
2024$15,341+1.2%
2023$15,154+0.4%
2022$15,087+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft2,378DeedBook 156, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1964