Skip to content

3 Brentwood CtWayne, NJ 07470

Built 1990

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Oct 1, 2014

Property Information

Block1608
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,104
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,700
48%
Improvement Value:$188,300
52%
Total Assessment$360,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,406+4.0%
2024$20,585+1.2%
2023$20,333+0.4%
2022$20,243+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft3,104DeedBook 2532, Page 29

Property Sale

Sale
$422,500
DeedBook N 127, Page 376

Property Built

Built

Year Built: 1990