Skip to content

62 Timberline DrWayne, NJ 07470

Built 1986

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
May 30, 2003

Property Information

Block1608
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,029
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$169,500
49%
Improvement Value:$177,400
51%
Total Assessment$346,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,627+4.0%
2024$19,836+1.2%
2023$19,593+0.4%
2022$19,506+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$655,000

To:

Sq Ft3,029DeedBook 607, Page 5

Property Sale

Sale
$332,925
DeedBook R 117, Page 413

Property Built

Built

Year Built: 1986