Skip to content

45 Oak Hill DrWayne, NJ 07470

Built 1986

Last Sale Price
$776,500
Last Sale Date
Jul 16, 2021

Property Information

Block1609
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,048
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$169,700
44%
Improvement Value:$213,000
56%
Total Assessment$382,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,755+4.0%
2024$21,883+1.2%
2023$21,615+0.4%
2022$21,519+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$776,500

To:

Sq Ft3,048DeedBook 4112, Page 126

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 462, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1986