Skip to content

28 Post LaneWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
May 10, 2018

Property Information

Block1615
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,477
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,100
53%
Improvement Value:$81,800
47%
Total Assessment$175,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,459+4.0%
2024$10,058+1.2%
2023$9,935+0.4%
2022$9,891+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft1,477DeedBook 3314, Page 108

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,477DeedBook 2452, Page 151Recorded4/3/2014

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 1099, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1950