Skip to content

14 Post LaneWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Aug 13, 2018

Property Information

Block1615
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,624
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,400
62%
Improvement Value:$62,800
38%
Total Assessment$165,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,823+4.0%
2024$9,446+1.2%
2023$9,331+0.4%
2022$9,289+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft1,624DeedBook 3407, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1950