Skip to content

27 Laytham DrWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Aug 20, 2025

Property Information

Block1615
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,288
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,900
69%
Improvement Value:$43,600
31%
Total Assessment$142,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,413+4.0%
2024$9,052+1.2%
2023$8,941+0.4%
2022$8,901+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$900,000

To:

Sq Ft2,288DeedBook 4968, Page 55

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft1,615DeedBook 4768, Page 175

Property Sale

Sale
$343,000

To:

DeedBook 1518, Page 112

Property Sale

Sale
$152,500

To:

DeedBook G 130, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1950