Skip to content

23 Ellen LaneWayne, NJ 07470

Built 1972

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jul 5, 2011

Property Information

Block1618
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,753
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,800
47%
Improvement Value:$88,300
53%
Total Assessment$167,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,936+4.0%
2024$9,555+1.2%
2023$9,438+0.4%
2022$9,396+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,753DeedBook 2071, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1972