Skip to content

27 Highland TerrWayne, NJ 07470

Built 1953

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block1701
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,800
47%
Improvement Value:$113,400
53%
Total Assessment$215,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,796+4.0%
2024$12,305+1.2%
2023$12,155+0.4%
2022$12,101+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953