Skip to content

1 Fern TerrWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Price
$392,500
Last Sale Date
Dec 15, 2015

Property Information

Block1703
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,729
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,400
45%
Improvement Value:$130,100
55%
Total Assessment$236,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,062+4.0%
2024$13,523+5.7%
2023$12,798+0.4%
2022$12,742+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$392,500

To:

Sq Ft1,729DeedBook 2764, Page 247

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 1710, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1955