Skip to content

1 Shady TerrWayne, NJ 07470

Built 1930

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Sep 24, 1993

Property Information

Block1705
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,422
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,600
55%
Improvement Value:$83,900
45%
Total Assessment$184,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,970+4.0%
2024$10,550+1.2%
2023$10,421+0.4%
2022$10,374+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,422DeedBook 134, Page 422

Property Built

Built

Year Built: 1930