Skip to content

52 Elmwood TerrWayne, NJ 07470

Built 1958

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
May 5, 2000

Property Information

Block1705
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,755
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,800
49%
Improvement Value:$106,900
51%
Total Assessment$208,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,409+4.0%
2024$11,933+1.2%
2023$11,787+0.4%
2022$11,735+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft1,755DeedBook 166, Page 149

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook P 125, Page 456

Property Built

Built

Year Built: 1958