Skip to content

30 Spruce TerrWayne, NJ 07470

Built 1945

Last Sale Price
$217,000
Last Sale Date
Jul 23, 1993

Property Information

Block1706
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,690
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,600
53%
Improvement Value:$93,600
47%
Total Assessment$199,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,844+4.0%
2024$11,390+1.2%
2023$11,251+0.4%
2022$11,201+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$217,000

To:

Sq Ft1,690DeedBook 134, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1945