Skip to content

93 Lake Dr EWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$1,215,000
Last Sale Date
Nov 18, 2024

Property Information

Block1710
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,867
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$169,300
51%
Improvement Value:$162,600
49%
Total Assessment$331,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,735+4.0%
2024$18,978+1.2%
2023$18,746+0.4%
2022$18,663+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,215,000

To:

Sq Ft2,867DeedBook 4841, Page 285

Property Sale

Sale
$695,000
DeedBook 1855, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1964