Skip to content

4 Corvair PlaceWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$815,000
Last Sale Date
Sep 22, 2025

Property Information

Block1822
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,872
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,700
48%
Improvement Value:$136,000
52%
Total Assessment$263,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,680+4.0%
2024$15,078+1.2%
2023$14,894+0.4%
2022$14,828+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$815,000

To:

Sq Ft2,872DeedBook 4987, Page 211

Property Sale

Sale
$515,000

To:

Sq Ft2,872DeedBook 3817, Page 179

Property Sale

Sale
$294,000

To:

DeedBook S 150, Page 190

Property Sale

Sale
$322,000

To:

DeedBook U 123, Page 499

Property Built

Built

Year Built: 1963